Агати та Халцедони

Халцедон – назва, дана групі компактних мікрокристалів кварцу, в яких самі кристали настільки крихітні, що відчуваються щільна маса. Серед кварців є волокнисті і гранульовані різновиди; волокнистий тип зустрічається найчастіше і набирає вигляду однотонних каменів або має стрічкоподібні або деревовидні включення. Халцедон і агат – коштовне каміння. Протягом довгого часу цей матеріал ювеліри використовували як вставку в ювелірний виріб


індійський
агат

блакитний
агат

світло-
блакитний
агат

смугастий
агат

сірий
агат

червоний
агат

білий
агат

чорний онікс
(чорний агат)

зелений агат
(хризопраз)

Специфікація

Твердість від 6,5 до 7 за шкалою Мооса

Щільність від 2,58 до 2,64

Коефіцієнт заломлення від 1,53 до 1,54

Кристалічна решітка

тріагональная – головним чином волокнисті агрегати, що мають пористу природу. Халцедон і агат мають тьмяний блиск

Види халцедону

Халцедон часто знаходять у вигляді прозорих сірих або медово-жовтих каменів. Цей камінь пористий і може бути пофарбований. Натуральний халцедон має рівномірну забарвлення без смуг.

Синій халцедон

Цей камінь дуже гарний – він забарвлений в квіткові відтінки від ніжного бузкового до яскраво-блакитного кольору, синього і лавандового. Кращі камені прозорі; низькосортний халцедон – трохи туманний. Популярність синього халцедону за останні кілька років збільшила його ціну, і каміння з інтенсивно-синім кольором досить дорогі.

Карнеол

Карнеол багато років був дуже популярним каменем, його теплі відтінки залучали як клієнтів, так і ювелірів. Забарвлення варіюється від інтенсивного помаранчево-червоного кольору до більш м’якого, коричневого і червоного. Високоякісні камені напівпрозорі і мають яскравий колір, який іноді підсилюють шляхом нагрівання і фарбування. Насправді ці камені – пофарбовані. Натуральний карнеол має розподіл кольору, без смуг і солярового зонування.

Хризопраз

Кращий хризопраз повинен мати яскраву яблучно-зелене забарвлення і бути напівпрозорим без чітко виражених хмар. Однак забарвлення хризопразу часто змінюється в залежності від вмісту в ньому нікелю і може бути блідо-зеленої, смарагдово-зеленої, темно-зеленою. Напівпрозорість каменю також змінюється. Забарвлення зазвичай однорідне і рівномірне, без зонування і плям. Можуть спостерігатися включення у вигляді чорних або коричневих плям, в результаті чого камінь стає схожим на нефрит.

Сердолік і сардонікс

Сердолік забарвлений в відтінки від червонувато-коричневого до оранжевого кольору. Сардонікс – це смугастий сердолік. Смуги мають абрикосовий і коричневий колір.

Онікс

У природному стані онікс має прямі смуги білого і землисто-коричневого кольорів. Чорний онікс це не власне онікс, а пофарбований в чорний колір агат або халцедон; в природі його не існує.

Родовища халцедону

Халцедон: кращий матеріал надходить з Бразилії і Уругваю, а також знаходять в Південній Африці, Індонезії і Туреччини. Карнеол: Індія (первинне джерело), а також в Бразилії, Індії, на Мадагаскарі, в Росії (Урал), в Південній Африці, Танзанії, в США (Каліфорнія). Сердолік і Онікс: знаходять всюди. Геліотроп: Індія (первинне джерело), а також в Австралії, Бразилії, Китаї, США.

Види Агатів

Декоративні якості агата залежать від характеру розташування смуг, їхньої ширини й кольору, чіткості малюнка, ступеня контрастності фарбування, прозорості каменю, а також від наявності сторонніх включень, що добре доповнюють малюнок. Текстурний малюнок може бути виявлений у різному ступені, він може бути як неясним (іноді практично непомітним), нечітким, з нерізкими границями зон, так і ясно вираженим, чітким.

Смугасті агати

Мають смуги чудових відтінків, що містяться в кільцевих шарах різної товщини, і часто містять білі кристали кварцу. І те, і інше відрізняє ці камені від халцедону. Забарвлення смуг залежить від наявних в них домішок. Внаслідок чого, ці камені нерідко фарбуються.

Каскадний пейзажний агат

Прозорий чистий білий агат містить дивовижне включення з чорних та темно-коричневих деревовидних включень, викликаних оксидами і гідроксидами заліза. Чорні дендрити можуть виглядати реалістичними, але насправді їх природа та ж, що і у крижаних кристалів.

Моховий агат

Моховий агат отримав свою назву завдяки моховидним чорним або коричневим включеннням марганцю або зеленим включенням хлоридів в напівпрозорому молочному агаті.

Вогняний агат

Це дивовижний і незвичайний камінь, в якому переливаються «масляні» бульбашки плавають по густо-коричневого тілу каменю. Феєрверк квітів викликаний дифракцією світла в шарах оксидів заліза всередині кварцу.

Родовища агату

Агат: агатові копальні в Німеччині (Ідар-оберштайн) тепер виснажені, але існують величезні родовища в Бразилії та Уругваї. Агат можна знайти в Єгипті, Італії, на Мадагаскарі, в Мексиці і Шотландії.