Мінерали-самоцвіти

Жад – дорогоцінний камінь, який має два втілення. Один камінь (жадеїт) зустрічається дуже широко, інший же (нефрит) – рідко. І жадеїт, і дорогоцінний нефрит володіють красивою текстурою, міцністю і кольором, що варіюється від вершкового до інтенсивного і темного відтінків.


канадський
жадеїт

лимонний
жадеїт

новий
жадеїт

білий
жадеїт

жовтий
жадеїт

зелений
жадеїт

лаванда
жадеїт

Види жада

Жадеїт – дорогоцінний камінь. У чистому вигляді – це білий камінь, але він буває зеленим, бузковим (лавандовим), рожевим, коричневим, червоним, синім, чорним, помаранчевим і жовтим. Забарвлення каменю зазвичай пастельна і з плямами; виняток – імператорський жад, пофарбований в смарагдово-зелений або світло-зелений колір. Забарвлює речовиною є оксид хрому. Іноді жадеїт містить невеликі чорні включення. Імператорський жад може бути полупрозорим або майже прозорим. Його ціна досить висока.

Мосіт (хлоромеланіт або альбіт)

Мосіт є формою жадеїта. Він складається із з’єднання жадеїта з альбітовим польовим шпатом. Камінь має яскравий світло-зелений колір імператорського жадаю, з темно-зеленими або навіть чорними плямами або прожилками хлорита. Мосіт має структуру і твердість, аналогічну жадеіту. Камінь довговічний і придатний для різьблення. Його знайшли в М’янмі (Бірма).

Специфікація

Твердість 7 за шкалою Мооса

Щільність 3,30

Коефіцієнт заломлення від 1,66 до 1,68

Кристалічна решітка – моноклінна. Має сальний і перловий блиск. Його знаходять в метаморфічних породах і в вигляді аллювиальной гальки і валунів. Складається з крихітних гранульованих кристалів пироксена.

Родовища жада

Жадеїт: раніше – Гватемала і Туркестан. Сьогодні головний постачальник каменю – М’янма (Бірма). Також його знаходять в Японії і США (Каліфорнія). Нефрит: Австралія, Бразилія, Німеччина, Канада, Італія, Мексика, Польща, Росія (Сибір), Швейцарія, Тайвань, США, Зімбабве.

Перламутр

За хімічним складом перламутр практично не відрізняється від перлів, тому що являє собою внутрішній шар раковин. Пластинки арагониту в раковинах розташовуються паралельно поверхні. Забарвлення перламутру варіюється від білого до майже чорної.


флюорит

гематит

малахіт

перламутр

родоніт

корал
губка

син.
корал

син.
червоний
корал

ляпіс

син.
ляпіс

Специфікація

Твердість від 2,50 до 4,50 за шкалою Мооса

Щільність 2,70

Блиск перламутровий

Гематит

Гематит – компактна форма окису заліза, або іржі, і, якщо його нарізати тонкими пластинками і розтерти в пудру, він буде здаватися червоним. Його назва походить від грецького слова, що означає «кров». Гематит ювелірної якості непрозорий. Відполірований, він має колір срібла, а неполірований – від синьо-чорного до темно-коричневого. Матеріал може зміниться по щільності і формі; вузли, що мають форму нирки, і дзеркальні кристали використовуються в якості дорогоцінних каменів. Блиск гематиту від тьмяного до майже металевого.

Специфікація

Твердість від 5,5 до 6,5 за шкалою Мооса

Щільність від 5,12 до 5,28

Коефіцієнт заломлення від 2,94 до 3,22

Кристалічна решітка – трігональная форма. Кристали мають форму пластин з шестигранною структурою. Також зустрічається у вигляді рудних масивів, що мають форму нирок, і переливаються плоских кристалів. Гематиту знаходять у вулканічних породах.

Родовища: Бразилія, Канада (о. Верхнє), Німеччина, Італія (Ельба), Скандинавія, Великобританія, США (Арізона).

Флюорит

Флюрит буває прозорим або напівпрозорим, і його забарвлення дуже різне: яскраво золотисто-жовте, синювато-зелене, рожево-червоне, синє, зелене, фіолетове і безбарвне. У каменю рівний склоподібний блиск і він дуже добре полірується. Прозорий смарагдово-зелений флюорит з Намібії називається африканським смарагдом – одне з найпопулярніших забарвлень. Це також дуже цікавий дорогоцінний камінь, який має багато кольорів в єдиному кристалі, зі смугами, плямами і клітинами, які тонко зливаються разом або різко контрастують між собою. Флюорит також зустрічається у вигляді непрозорої маси.

Специфікація

Твердість 4 за шкалою Мооса

Щільність від 3,00 до 3,25

Коефіцієнт заломлення 1,434

Кристалічна решітка – ізотропна. Типова кристалічна форма – кубічна. Флюорит виникає в гідротермальних або осадових породах.

Родовища: Аргентина, Австрія, Франція, Німеччина, М’янма (Бірма), Намібія, Великобританія (Дербішир), США (Колорадо, Іллінойс).

Малахіт

Малахіт зазвичай накопичується в боковинах мідної шахти; саме присутність міді створює зелений колір. Матеріал знаходять у вигляді непрозорою зеленої маси з прямими або концентричними смугами різної ширини і пофарбовані в різні відтінки зеленого кольору. Існують і інші дорогоцінні камені на основі малахіту. Синій малахіт – суміш малахіту і азуриту. Калькомалахіт – з’єднання малахіту і кальциту, знайдене в Арізоні. Малахїтова матриця – в значній мірі малахіт, який також містить інші види мідних мінералів. Пліссовіт – російський малахіт, в якому видно радикально розходяться волокна. Праз-малахіт – халцедон з включеннями малахіту в вигляді зірки.

Специфікація

Твердість 4 за шкалою Мооса

Щільність 3,80

Коефіцієнт заломлення від 1,65 до 1,90

Кристалічна решітка – моноклінна форма. Малахіт вважається вторинним мінералом, тому що він створений внаслідок хімічних реакцій вже сформованих матеріалів.

Родовища: Австралія, Намібія, Росія (Урал), США (Арізона, Північна Кароліна, Пенсільванія), Заїр.

Ляпіс-лазуріт

Натуральний ляпіс-лазуріт має інтенсивний синій колір, що виникає через присутність в ньому мінералу лазуріту. Він абсолютно непрозорий і часто містить маленькі золоті та срібні включення піриту, що мають вигляд прожилок або шарів. Ляпіс-лазуріт вищої якості має рівний глибокий синій колір з багрянисто відтінком і вільна від включень. Іноді ляпіс-лазуріт містить помітні латки інших мінералів. Білий кальцит, що заповнює тріщини і западини в камені, утворює плямистий синьо-білий матеріал. Блиск ляпіс- лазуріту – склоподібний і сальний.

Специфікація

Твердість від 5 до 6 за шкалою Мооса (в залежності від складу)

Щільність від 2,38 до 3,00 (вище, якщо зміст піриту високе)

Коефіцієнт заломлення від 1,50 до 1,55 (в залежності від складу)

Кристалічна решітка – ізометрична форма. Ляпіс-лазуріт має три основних мінеральних компонента: лазуріт, гаюїн і содаліт. У камені присутні різні ступені включення кальциту і піриту.

Родовища: Бразилія, Канада (Онтаріо), Індія, Мадагаскар, Мексика, М’янма (Бірма), Шрі-Ланка, Швейцарія, США.

Улексит

Ще одним каменем з ефектом котячого ока є улексит, у виробах часто синтетичний і дуже широко використовуваний. За характерний блиск, колір і мерехтливу витягнуту смужку світла відполіровані улексіти нерідко називають котячими очима. Досить м’який мінерал.


рожеве
котяче
око

блакитне
котяче
око #9

сіре
котяче
око

син.
говліт з
прожилками

нат.
білий
говліт

син.
говліт

У другій половині XX в. була створена нескладна технологія виготовлення синтетичних каменів, які точно повторюють і склад, і структуру улексіта. Такий дешевий синтетичний матеріал застосовується в оптиці. З ним роблять і ювелірні прикраси з золота і срібла. Штучний улексит безбарвний і хімічно чистий і може бути пофарбований домішками в будь-який колір в процесі кристалізації, він має саме виражене явище відблиску при обертанні.

Специфікація

Твердість 2,00 за шкалою Мооса

Щільність від 1,90 до 2,00

Блиск шовковистий

Родовища: Росія, Казахстан, США, Чилі.

Говлит

Говлит є боросилікат кальцію. Забарвлення мінералу буває білою, сірою. Зустрічаються мінерали з чорними або коричневими вкрапленнями і прожилками. Говлит легко забарвлюється в блакитний колір. Блиск – шовковистий.

Специфікація

Твердість 3,50 за шкалою Мооса

Щільність від 2,50 до 2,60

Кристалічна решітка – тригональна. Поверхні кристалів часто мають горизонтальні позначки.

Родовища: США, Канада.

Польовий шпат

Це самий звичайний породоутворюючий мінерал на поверхні Землі. Камені з сімейства польового шпату завжди були для ювелірів цікавими і доступними. Різновиди цього каменю дуже популярні, і завдяки їх дивовижним ефектам попит на них залишається високим.


білий
місячний
камінь

лабрадор

Види польових шпатів

Місячний камінь – переливчаста різновид ортоклаза. Він може бути прозорим, з сильним блакитним сяйвом на поверхні; може бути напівпрозорим або молочним, з внутрішнім «світінням». У каменю можливо прояв сильного ефекту «котячого ока» або астеризму.

Амазоніт (Мікроклин) – непрозорий камінь, який через присутність свинцю буває або смугастим синьо-білим, або однорідним синьо-зеленим. Розподіл кольору зазвичай нерегулярний. Амазоніт може також бути пофарбований в жовтий, рожевий, червоний і сірий кольори, але синьо-зелений – найпопулярніший.

Виды плагиоклазных полевых шпатов

Лабрадорит – барвистий камінь, який має широкий діапазон кольорів і оптичних ефектів, набуває стійку популярність у ювелірів і їх клієнтів. У каменю спостерігається металізована веселка, як у чорного опалу, а також виникають великі кольорові плями – цей ефект називають лабрадоресценціей. Кольори виникають внаслідок інтерференції світла на стиках внутрішніх текстур. Матеріал може бути прозорим, помаранчевим, жовтим, безбарвним, червоним. Зустрічається і напівпрозорий камінь сіро-чорних і сіро-коричневих тонів, з переливаються спалахами блакитного, жовтого, зеленого і помаранчевого. Цей ефект виникає, коли камінь виносять на світло.

Мадагаскарський лабрадорит – майже прозорий камінь з блідо-сірим відтінком. У ньому є іскристі включення слюди. Він має красиву гру персикового, бірюзового, синього, жовтого і рожевого кольорів.

Специфікація

Твердість від 6 до 6,5 за шкалою Мооса

Щільність від 2,56 до 2,62

Коефіцієнт заломлення від 1,52 до 1,53

Кристалічна решітка – тріклінная і моноклінна. Родовища знаходяться в вулканічних породах і в вигляді обкатаній водою гальки. Різновиди польового шпату мають досконалий кліваж, вони тендітні, легко розщеплюються і мають нерівний розлом. Блиск – від склоподібного до шовковистого.

Родовища

Місячний камінь: кращі сині місячні камені надходять з Мадагаскару, М’янми (Бірма), Шрі-Ланки, а також їх знаходять в Австралії, Бразилії, Індії, Мексиці, Танзанії, США. Ортоклаз: жовтий і безбарвний ортоклаз надходить з Мадагаскару, М’янми (Бірма), Шрі-Ланки. Амазонит: Індія, а також знаходять в Бразилії, Канаді, Намібії, Росії, Танзанії, США (Колорадо). Лабрадорит: Канада, Мадагаскар, Мексика, Норвегія, Росія. Сонячний камінь: Канада, Індія, Норвегія, Росія, США.