Сапфір

Сапфір один з різновидів мінералу корунду, дорогоцінний камінь різних відтінків, переважно синього кольору. Хімічна формула Al2O3 (оксид алюмінію).

Сапфір зустрічається частіше, ніж рубін. Найцінніший колір – синій; бірманські і сині кашмірські сапфіри є найбільш популярними дорогоцінними каміннями. Сапфіри Кашміру добувалися на кордоні Індії та Пакистану; дорогоцінні камені мають глибокий оксамитово-синій колір, який іноді описується, як васильково-синій. Сині бірманські сапфіри мають інтенсивну яскраво-синє забарвлення з легким фіолетовим нацветом.

Шрі-ланкійські сині сапфіри стали дуже популярними. Їх забарвлення варіюється від середньо-синього з фіолетовим відтінком до пастельного синього відтінку.

Тайський синій сапфір буває досить темним.

Африканські сині сапфіри мають різні відтінки. Нігерійські камені часто дуже темні, але в Танзанії виробляють кристали хорошого каменю і забарвлення. Сапфіри зі штату Монтана зазвичай забарвлені у пастельний фіолетово-синій або сталевий синій колір, який може бути нерівним, і можливі включення. Зазвичай американські сапфіри дуже маленькі, але це натуральні камені.

Фантазійні сапфіри бувають і інших кольорів. Дуже популярним став рожевий сапфір, його постійно використовують в ювелірних виробах. Варіюватися колір може від ніжно-рожевого до інтенсивного пурпурно-рожевого. Жовті сапфіри – звичайні. Колірна гамма їх варіюється від блідо-жовтого до інтенсивно-бурштинового – зазвичай їх називаю східними топазами. Падпарадша – є рідкісним і дуже дорогим сапфіром, колір якого рожевий і помаранчевий одночасно. Видобувають його в Шрі-Ланці. Безбарвний сапфір вільний від будь-яких домішок. Камінь невеликого розміру легко знайти.


коло

груша

маркіз

октагон

овал

квадрат

Рубін

Рубін – корунд, пофарбований у кольори багряно-пурпурного, червоного до жовто-червоного кольору. Найбільш гарне забарвлення – чистий червоний колір, без натяку на сині відтінки. Бірманські криваво-червоні рубіни «голубина кров» мають цим прекрасним кольором і роблять їх найбільш затребуваними і дорогими.

У В’єтнамі і Танзанії також видобуваються рубіни чистого червоного кольору, але у більшості з них при нагріванні з’являються фіолетовий або коричневий відтінок. Танзанійські рубіни зазвичай непрозорі, з’єднані з зеленим ціозітом, і використовуються для декоративного різьблення по каменю. Шрі-ланкійські рубіни зазвичай мають кольору від світло-червоного до малинового. Тайські рубіни колись не приймалися торговцями через схожість з гранатами. Тайські рубіни мають більш темний, багряно-червоний колір, але в цілому це «чисті» камені з мінімальним включенням голок рутилу.


коло

груша

маркіз

серце

овал

квадрат

октагон

Оцінка корундів

Корунд оцінюється згідно кольору, прозорості, розміру, огранювання і пропорціям. При оцінці синіх сапфірів найбільш важлива частота та інтенсивність синього кольору. В ідеалі, він повинен мати фіолетовий віддтінок без сірих або зеленуватих відтінків. Необхідно оцінити світлий або темний камінь, зонування кольору і прозорість каміння. Нерівномірне зонування кольору зменшує цінність і красу каміння. Включення необов’язково вважаються дефектом. Вони можуть показати, чи був камінь оброблений, або допоможуть визначити його походження. Великі дорогоцінні каміння дорогі, але дрібні камінчики гарного кольору прозорі можуть також коштувати дуже дорого.

Безбарвний сапфір іноді використовується як альтернатива алмазу; при гарному огранюванні ці камені можуть мати деяку «гру». При малих розмірах це більш твердий камінь, ніж білий топаз і кварц, які в оправі можуть тріснути

Специфікація корундів

Твердість 9 за шкалою Мооса

Щільність від 3,97 до 4,05.

Коефіцієнт заломлення від 1,762 до 1,778

Кристалічна решітка – трикутна

Родовища сапфірів: Танзанія, Нігерія, Мадагаскар, Кенія, Малаві, Австралія, Бразилія, М’янма (Бірма), Пакистан (Кашмір), Шрі-Ланка, Таїланд, США (Монтана).
Родовища рубінів: Афганістан, Австралія, Камбоджа, Індія, Кенія, М’янма (Бірма), Пакистан (Кашмір), Росія, Танзанія, Таїланд, США (Сівши. Кароліна), В’єтнам.