Цей коштовний камінь широко використовується в ювелірному мистецтві. Кварци – надзвичайно різноманітне сімейство, що включає широкий діапазон кольорових каменів, деякі з них мають дивовижні включення.
Діапазон кольорів прозорих кварців дуже широкий, і зазвичай видно зонування кольору – властивість, по якому ідентифікується матеріал. Кварц може мати різну ступінь прозорості. У ньому можуть спостерігатися різні оптичні ефекти, як зірки і «котяче око».
Типові включення в прозорому кварці – маленькі кристали, голки, тонкі завіси і внутрішні тріщини, що створюють райдужний ефект. Кварц нерідко може включати крихти слюди і пластівці гематиту, що спалахують, коли камінь виноситься на світло.

рожевий
кварц

чорне
тигрове
око

тигрове
око

аметист

золотий
пісок

вишневий
кварц

зелений
авантюрин

червоний
авантюрин

ліловий
авантюрин

синій
пісок
Види кварців
Рожевий кварц може бути красивим дорогоцінним камінням, колір якого коливається від блідо-рожевого до персиково-рожевого. У більшості рожевих кварців є включення, а самі камені – напівпрозорі. Прозорих каменів трохи і вони дорогі.
Авантюрин Авантюрин є різновидом тонкозернистого кварцу – так званим кварцитом. Пофарбовані авантюрин зазвичай в жовтий, зелений, синій або вишневий кольори. Зустрічаються і майже чорні камені. До того ж порода авантюрина пронизана тріщинками, які заповнені гідроксиди заліза. Ці особливості надають мінералу характерний іскристо-золотистий колір і трохи таємничий мерехтливий блиск (Золотий пісок, Синій пісок).
«Тигрове око» буває коричнево-жовтим, золотисто-жовтим, червоно-коричневим або зеленуватим. Жовтувато-коричневі смуги в «тигровому оці» відбуваються внаслідок фарбування оксидом заліза. «Яструбине око» має приблизно такий же вигляд, але його забарвлення темніше. Ці камені мають яскраво виражені смуги, які є наслідком заміщення кварцу щільно упаковані волокнами.
Гірський кришталь (безбарвний кварц) нагадує прозорі шматки льоду. У природі цей камінь є в надлишку.
У кварці нерідко спостерігаються декоративні включення, які роблять кожен камінь унікальним і неповторним.
Специфікація
Твердість 7 за шкалою Мооса
Щільність 2,65
Коефіцієнт заломлення від 1,544 до 1,553
Кристалічна решітка
Кварц утворює одиночний кристал в тригональній системі. Поверхні кристалів часто мають горизонтальні позначки.
Родовища
Гірський кришталь, цитрин, димчастий кварц: Африка, Австралія, Японія, Бразилія, М’янма (Бірма), Іспанія. Аметист: Росія (Урал). Також Намібія і Замбія. Рожевий кварц: Африка, Бразилія, Індія, Мадагаскар. «Тигрове око» і «яструбине око»:: кращий матеріал надходить з Південної Африки і Намібії.
Агатові друзи
Друзи – це кристали, що наросли на основну гірську породу. Часто в центрі молодого мінералу, в даному випадку агату, залишаються незаповнені порожнини, які згодом заповнюються кристалічним кварцом – друзами гірського кришталю та аметисту.

помаранчевий

білий
опал

бурштиновий

червоно-
золотистий

золотий

бронзовий

срібний

сірий

чорний

кавовий

синій

райдужний
червоний

райдужний
зелений

аметистовий
Яшма
Назва «яшма» об’єднує велику групу мінеральних утворень різного генезису, але зі схожими фізико-механічними і художньо-декоративними властивостями. Яшма складається з кварцу (80-90%), який представляє собою мікрокристалічний агрегат халцедону, а також домішок-пігментів. Оксиди марганцю заліза забарвлюють яшму в жовті, червоні, бурі, коричневі, фіолетові, чорні тони; епідот, хлорит надає зелене забарвлення, в блакитний колір забарвлює глаукофан.

макова
яшма

далматин

строката
яшма

червона
яшма

зебра
Специфікація
Твердість від 6,0 до 7,0 за шкалою Мооса
Щільність від 2,58 до 2,91
Коефіцієнт заломлення від 1,53 до 1,54
Родовища яшми
Червона яшма добувається в Індії і Венесуелі; сферична – в Каліфорнії; смугаста яшма – у Франції, в Німеччині, Росії