До берилію належать кілька дорогоцінних каменів: крім смарагду, це ще аквамарин, яскравий геліодор и ніжний морганіт.
Хром і ванадій, що містяться в смарагді, надають йому яскравий колір, не вицвітає при нагріванні і під променями сонця. Колір смарагду – різний, в залежності від місця видобутку. Найбільш затребуваний трохи синювато-зелений густий колір.
Колумбійські смарагди мають чистий зелений колір зі слабким синюватим відтінком. Вони діхроичні, що означає, що колір має дві осі і змінюється від кута зору. Бразильські смарагди, в порівнянні з колумбійськими, світліше і мають жовтуватий відтінок. Камені із Замбії мають темний смарагдово-зелений колір, і у них відмінна прозорість.
Дуже мало смарагдів абсолютно «чистих». Нерідко вони мають включення у вигляді волокон або прутів тремоліта, внутрішні тріщини або нерівний розподіл кольору.

коло

груша

маркіз

овал

квадрат
Оцінка смарагдів
Найважливіший критерій в оцінці смарагдів – інтенсивність кольору. Через рідкість великих чистих смарагдів глибокого зеленого кольору, їх ціна може практично зрівнятися з вартістю аналогічних алмазів. Ідеальність кольору домінує при оцінці смарагдів: якщо колір каменю темніший чи світліший – ціна буде зменшена. Прозорість і розмір – ще два фактори оцінки. Смарагди нижчого сорту використовуються для огранювання в кабошон або на намистини.
Специфікація
Твердість 7,5 – 8 за шкалою Мооса.
Щільність від 2,69 до 2,80
Коефіцієнт заломлення від 1,57 до 1,59
Кристалічна решітка
берил має шестикутну призматичну структуру. Його знаходять в гранітах і пегматитах, а також в алювіальних родовищах. Він має склоподібний блиск.
Родовища смарагдів: кращі камені – Колумбія, Замбія і Бразилія. Їх також знаходять в Австралії, Індії, Пакистані, Росії, Південній Америці та США.